Mivel hazánkban kellő hangsúllyal kezelik a szoptatást, nem részletezem jelentőségét. Én most arról akarom szólni, hogy mi van akkor, ha már nincs anyatejci semmilyen formában és 10-12 hónapos vagy ennél nagyobb baba, de nem akar tápszert vagy tejet inni. Ekkora már a legtöbb anyukának kifogynak a fagyasztóból a készletek, anyatejgyűjtőből csak 8 hónapos korig adnak (már ha van) receptre anyatejet.
/Megjegyzés: szomorú vagyok, mert rendszeresen találkozok a helyi újságban, hogy folyamatosan hirdet az anyatejgyűjtő, hogy várják az anyukáktól a tejet, ami azt jelenti, kevés van. Hogy mitől lehet kevés: 1. Kevés anyuka van helyben, akinek lenne felesleges teje, ha van, inkább lefagyasztja. 2. Macerásnak találják a vizsgálatokat tejleadáshoz. 3. Talán ez az ok a legvalószínűbb beszélgetve ismerős kismamákkal: Ha valaki szeretne elhozni tejet, hétfőtől péntekig lehetséges délelőtt 11 órától délig. Ha valaki nem érkezik 11-re, volt olyan, hogy egyszerűen elfogyott az anyatej. Nehezen tudják megoldani, hogy kimenjen a tejért, ha pici a baba nagyon. (Nincs nyugdíjas nagyszülő, barát, autó, város másik végén laknak stb.) A leadással is ez a probléma, anyatej begyűjtésére autós körjárat fenntartására meg nincs pénz./
- Lépés: Kaphatók úgynevezett babatejek, amiket 10 hónapos kortól adhatunk, vagy ízesített tápszerek pl. banános vagy mi ízesítsük pl. karob porral a tápszert, de akár kevés gyümilével is lehet (babáknak valóval, vagy 100%-ssal, vagy KUBU). Első körben ezeket kell megkóstoltatni. Elméletileg ilyenkor már csak reggel/este isznak tápszert a babák. Nem történik tragédia, hogy nem issza meg a baba.
- Lépés: Ha nem ízlik a babatej és ízesített tápszer, akkor jöhet a tejpép. Óvatos anyukáknak HA, ezt receptre felírják egy éves korig. Tejpépeknek sem valami ízbombák, nálunk a többa gyümi benne, mint a tejpép. Viszont nem lehet mindig tejpépet enni, kell a változatosság, ezért:
- Lépés: Készítsünk különböző kásákat, kicsit turbózva a babáknak, hátránya: időigényes, de megéri. A tápszert belecsempészhetjük, amikor már kihűlt. Rizs-, zabjjel főzhetjük kölest, zabot, rozst kukorica-, búzadarát, tönkölydarát, különböző pelyhek kaphatóak. A tej nem tartalmaz olyan tápanyagot, amit más forrásból ne tudnánk pótolni. Olajos magvak őrlményeit keverjük bele kásába (mandula, tökmag, szeszámmag, naprforgómag). Bio boltokban lehet magőrlemény mixeket kapni, vagy paszta állagú formában, de házilag olcsóbb, ha ledaráljuk őket. Nem kell belőlük sokat rakni. Kalciumpótlás ezzel mindenképp meg van.
Tehéntejen helyett reggelire egy éves kor környékén sok fogú gyerekek kenyérfalatkák, pírítós sajttal, túróval, joghurttal, kefírrel tetszés szerint ízesítve mehet (gyümölcs, kevés édes-nemes piros paprika, zöldfűszerek, metélő hagyma, póréhagyma stb.) Hüvelyesek :teljesértékű aminosavat tartalmazó fehérje kombinációs baba kaja gabonával vagy burgonyával: Zöldborsó+krumpli+csirkehús alapjáraton, ezt korán kaphatják már. Vöröslencse (laktató, nem puffaszt), de egy éves kortól ősszel adjunk a nyugodtan a babáknak már sárgaborsó főzeléket.
- Lépés: Vacsora: Hát ez nehezebb ügy, könnyű főzelék, vagy kisebb adag. Kása, puliszka mehetnek. Már nem a csak a déli főzeléket dúsíthatjuk valamilyen fehérje forrással, hússal ezt is. Feltétnek mehet hozzá reszelt sajt (kemény, tojás, túró). Ezt váltjuk ki utoljára. Fog nélküli babáknál ugyebár ez nehezebb, de szerintem 1,5 éves korra elérhető a dolog. Ha nem issza meg a tejet és nem allergiás rá és azért időnként a kóstoltatással a hígított verzióval érdemes próbálkozni. Változik az ízlésük a babáknak.